Σελίδες

Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024

Με τρομερό Μόουζες «πάτησε» ξανά τον Παναθηναϊκό και το ευρωπαϊκό γλέντι συνεχίζεται!

Με τον Μόουζες Ράιτ (σκόραρε 19 πόντους) να κάνει... όργια στο παρκέ και τον κόσμο να δίνει τον παλμό, ο Θρύλος πανηγύρισε ακόμα μία νίκη επί του Παναθηναϊκού, επικρατώντας με 71-65 στο ΣΕΦ, στην 29η αγωνιστική της Euroleague και ανέβασε το ρεκόρ του στο 18-11!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο ντέρμπι, αστόχησε σε πολλές επιθέσεις και δεν έπαιξε την άμυνα που ξέρει και παίζει καλύτερα από όλους. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 10 πόντους (7-17, 10'). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στη «μάχη» τον Μόουζες Ράιτ στη θέση του Μουσταφά Φαλ και ο Αμερικανός άλλαξε όλο το παιχνίδι των Πειραιωτών. Ο Θρύλος βρήκε ρυθμό στην άμυνα, αλλά και κυρίως στην επίθεση, σκόραρε συνολικά 26 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (δέχτηκε 16) και έφερε στα ίσα το ματς, στο τέλος του ημιχρόνου (33-33, 20'). Κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Ράιτ με 11 πόντους, ο οποίος έκανε τα... πάντα μέσα στο παρκέ, δείχνοντας στους συμπαίκτες του τον δρόμο.

Mετά την ανάπαυλα ο Θρύλος μπήκε ακόμα πιο δυναμικά στο παρκέ, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του! Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απέναντι στον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια ξέφυγαν στο σκορ, πετυχαίνοντας συνολικά 15 πόντους στην τρίτη περίοδο και επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 9 πόντους (48-42, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ. Οι μάγκες του Μπαρτζώκα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν ποτέ στο ματς, είχαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν σε μία μεγάλη, μάγκικη και Πειραιώτικη νίκη!

Tα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάναν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουν τ), Πετρούσεβ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ)